Projekt megnevezése: Photoanodes advanced by cost-effective catalysts to secure future Solar Hydrogen (Project 101183082 – PacemCAT)
Támogató: EU Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogramja
Konzorciumi partnerek:
1. HUN-REN ENERGIATUDOMÁNYI KUTATÓKÖZPONT, Hungary (Koordinátor)
2. INNOVATION DEVELOPMENT CENTER ABN LLC, Ukraine (Partner)
3. NATIONAL CENTER FOR SCIENTIFIC RESEARCH „DEMOKRITOS”, Greece (Partner)
4. INSTITUT NATIONAL DES SCIENCES APPLIQUEES DE ROUEN, France (Partner)
5. AMEN NEW TECHNOLOGIES IKE, Greece (Partner)
6. UNIWERSYTET WROCŁAWSKI, Poland (Partner)
7. UPPSALA UNIVERSITET, Sweden (Partner)
8. INSTITUTUL DE CHIMIE MACROMOLECULARĂ „PETRU PONI”, Romania (Partner)
9. UNIVERSITE DE ROUEN NORMANDIE, France (társult Partner)
Konzorciumvezető/Koordinátor: dr. Pap József Sándor
Projekt azonosító: Projekt 101183082 – PacemCAT
A projekt támogatásának összege: 1 200 600 EUR
Futamidő: 2025.01.01.- 2028.12.31.
A projekt terve, rövid leírása:
A fenntartható energetikai megoldások lankadatlan keresése a foto- és elektrokémiai vízbontással történő hidrogéntermelést az energiatárolásnak és a károsanyag-kibocsátás csökkentésének kulcsfontosságú technológiájává tette. A jelentős előrelépések ellenére a kívánt hatékonyság elérése a folyamatok során továbbra is óriási kihívást jelent. Ennek oka elsősorban az anódos reakció teljesítményének korlátozottsága, különösen az oxigéngáz felszabadulásával járó endergonikus vízoxidációé, a jelenlegi katalizátorok pedig vagy túl költségesek, vagy a tartósságuk nem megfelelő.
A kritikus kérdések a megoldása érdekében a hat akadémiai intézményből és két ipari partnerből álló interdiszciplináris és ágazatközi konzorcium arra vállalkozott, hogy úttörő megoldásokat dolgozzon ki ezen a területen. A HUN-REN Energiatudományi Kutatóközpont által irányított konzorcium új, fokozott katalitikus aktivitású hibrid anyagok kifejlesztését tűzte ki célul elektrokémiai és fotokémiai vízoxidációs reakciókhoz, valamint az új anyagok rendkívüli stabilitásának elérését működési körülmények között.
A vízoxidációs katalizátorok hatékonyságát befolyásoló tényezők feltárásával a konzorcium új foto- és elektrokatalitikus rendszerek racionális tervezésére törekszik. Az új anyagok hatékony homogén és immobilizált molekuláris katalizátorként való alkalmazása támogatja az energiaátalakítás és a környezetmegóvás innovatív technológiáit a foto- és elektrokémiai vízbontás területén.
A HORIZON MSCA Staff Exchanges EU-program keretein belül finanszírozott, együttműködésen alapuló kutatócsere-program jóvoltából – amely az elbírálás során minden kategóriában az elérhető maximális, 15/15 pontos értékelést kapott – jelentős előrelépésekre számítunk a megújuló energia e területén. A program elősegíti és fokozza a résztvevő csoportok közötti komplementaritást is. Az akadémiai résztvevők mellett az Innovation Development Center LLC (Ukrajna) és az AMEN New Technologies I.K.E. (Görögország) szerepe kulcsfontosságú volt a pályázat elnyerésében és a legmagasabb rangú elbírálásban, amely az így kialakult kutatási, innovációs és technológiai szinergiaközpontban erősíti a résztvevők ötleteinek kölcsönös termékenyítő hatását.