Az ionizáló sugárzások egyik különleges felhasználási területe a kulturális örökségvédelmi tárgyak állagvédelme, mely világszerte egyre inkább teret hódít, s mely a HUN-REN Energiatudományi Kutatóközpont (HUN-REN EK) Sugárbiztonsági Laboratóriumának (SBL) egyik új alkalmazott kutatási területe. A fából készült tárgyak ellensége a szú és egyéb farontó bogarak, a szöveteket a moly, a papír és cellulóz alapú dokumentumokat, továbbá a bőr és porcelán tárgyakat a penész és egyéb gombák károsítják, de egyes műtárgyak (pl. festmények) baktériumokkal történt szennyezettségére is volt már példa. A leggyakrabban használt és az előírt dózisú kezeléssel alkalmazott, megfelelő beállítással végrehajtott gamma-, vagy elektronsugárzás elpusztítja ezeket a kártevőket anélkül, hogy maradandó károsodást idézne elő a kezelt tárgyakban. Az engedélyezett energiatartományban történő sugárkezelés (< 10 MeV) pedig kizárja az indukált radioaktivitás megjelenését a besugárzott tárgyakban, azaz a tárgyak nem lesznek radioaktívak. A kulturális örökségvédelem e speciális technológiája már valamennyi földrészen használatos, fokozottabb elterjedése  napjainkban figyelhető meg. Magyarországon műtárgyak és régészeti tárgyak kormeghatározási, eredetiség- és összetétel meghatározási vizsgálatok jelentős számban és sikeresen folytak a korábban a kutatóintézetben. Ugyanakkor ionizáló sugárzással végzett állagmegóvási vizsgálatokra hazánkban korábban csak néhány esetben került sor a Nemzeti Múzeum megkeresésére. E technológia hazai, kiterjedt körben történő alkalmazását a HUN-REN EK Sugárbiztonsági Laboratóriumának a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) Koordinált Kutatási Programjába 2023-ban történt bekapcsolódása indította el egy, a HUN-REN EK SBL által szervezett, a NAÜ által támogatott és 15 hazai múzeum és levéltár képviselőjének részvételével lezajlott nemzeti szeminárium megrendezésével. Az ezt követően kialakított kétoldali együttműködések, valamint tudományos látogatások révén az elmúlt év során jelentősen megnőtt az érdeklődés e technológia iránt és eddig az alábbi tárgyak kísérleti besugárzására került sor:  

  • Pécsi Püspökség: mollyal szennyezett textilek (stólák, párnák, palástok, vánkosok),
  • Budapest Főváros Levéltára: II. világháború előtti penészes papír dokumentumok,
  • Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum: szúval szennyezett festett Szt. Mihály fából készült szobor és penészes könyvek és papír dokumentumok,
  • Evangélikus Országos Gyűjtemény Múzeum: templomi fa padvég,
  • Budapesti Történeti Múzeum: kerámiák, állati csontok.

A gamma-besugárzásokat az Izotóp Intézet Kft. félüzemi, 60Co besugárzó berendezésével, míg az elektron besugárzásokat a HUN-REN EK 4 MeV-es laboratóriumi elektrongyorsítójával végeztük el.

A témával kapcsolatban az alábbi munkatársak nyújtanak további információt:

Kovács András    (kovacs.andras@ek.hun-ren.hu)

Nagy Hedvig Éva    (nagy.hedvig.eva@ek.hun-ren.hu)

Tóth Tünde    (toth.tunde@ek.hun-ren.hu)

Völgyesi Péter    (volgyesi.peter@ek.hun-ren.hu)

Vissza a HUN-REN Energiatudományi Kutatóközpont (HUN-REN EK) Sugárbiztonsági Laboratórium (SBL) honlapjára.