A HUN-REN Energiatudományi Kutatóközpont Fúziós Plazmafizika Laboratóriuma jelentős eredményt ért el az ITER nemzetközi fúziós energiatermelési kísérlethez kapcsolódó fejlesztéseiben.
A fúziós energiatermeléshez fejlesztett tokamak típusú berendezések egyik kulcskérdése a százmillió fokos plazma lehűtése, ha az instabillá válik. Ugyan csak néhány gramm anyagról van szó, a magas hőmérséklet mégis óriási energiatartalmat jelent, ami a berendezés egyes elemiben kárt okozhat.
Ilyen esetekre fejlesztik a tört pellet belövő technológiát, mely mínusz 260 Celsius fok hőmérsékleten lefagyasztott szilárd hidrogén pelletet lő ki, tör össze és juttat a berendezés plazmájába. Az így keletkezett szilárd hidrogén törmelék képes a plazma gyors lehűtésére.
Ezt a technológiát a HUN-REN Energiatudományi Kutatóközpont Fúziós Plazmafizika Laboratóriuma fejleszti a nemzetközi ITER kísérlet számára. A laboratórium munkatársai a pellet kilövéséhez egy speciális gázszelepet fejlesztettek, amely képes az akár 150 bar nyomású gázt néhány ezredmásodperc alatt a pelletet tartalmazó csőbe juttatni, ezzel kilőve azt.
A projektet a HUN-REN Proof of Concept pályázat is támogatta, amely jelentős segítséget nyújtott a technológia tökéletesítésében (PoC-2022-047). Mivel a szelepnek mágneses térben is működni kell, az ITER munkatársai meghívták a magyar fejlesztőket a szelep tesztelésére az ITER mágneses teszt laboratóriumába. A teszt teljes sikerrel zárult, több mint ötszáz ciklusban üzemeltették az eszközt, amely megbízhatóan, minden probléma nélkül működött. A magyar laboratórium ezzel igazolta, hogy rendelkezik azzal a speciális technológiával, ami ehhez a fejlesztéshez szükséges, és elnyerte az ITER-be építendő gyors szelep prototípus kifejlesztésére kiírt pályázatot is.
A fejlesztés sikere nemcsak a huszonhét ITER-szelep legyártásának lehetőségét teremtheti meg, hanem szélesebb körű ipari alkalmazások előtt is kaput nyithat. Ez az eredmény példaértékűen mutatja, hogy a magyar tudomány és innováció miként tud hozzájárulni a világ legnagyobb tudományos együttműködéseihez. A tesztelésről az ITER hírek között jelent meg egy érdekes videó:
https://www.iter.org/node/20687/magnetic-field-tests-help-prepare-operation