2016 után 2021-től újabb 4 évig a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) Nukleáris Törvényszéki Analitikai Együttműködő Központjaként (IAEA Collaborating Centre for Nuclear Forensics) működhet az ELKH Energiatudományi Kutatóközpont (EK). A kinevezést átadó ünnepségen részt vett Ms. Lydie Evrard főigazgató-helyettes, a NAÜ Nukleáris Biztonsági és Védettségi Főosztályának igazgatója, Dán Károly nagykövet, a magyar ENSZ-misszió vezetője, Horváth Ákos, az EK főigazgatója és Kovács-Széles Éva, a NAÜ Radiológiai Bűnügyi Helyszínelési és Nukleáris Törvényszéki Analitikai Részlegének vezetője.
Az illetéktelen kezekbe kerülő nukleáris és egyéb radioaktív anyagok különféle bűncselekmények, például radiológiai terrorcselekmények végrehajtására lehetnek alkalmasak, amelyek súlyos gazdasági, környezeti és egészségügyi következményekkel járhatnak. A pánikkeltő bűncselekmények megelőzése vagy a kialakult helyzet kezelése érdekében a nukleáris védettség (nuclear security) nemzetközi szintű erősítése a jelen egyik fontos feladata. A nukleáris védettség egyik kiemelt területe a nukleáris törvényszéki analitika, amely a talált vagy lefoglalt, azaz ismeretlen eredetű nukleáris vagy egyéb radioaktív anyagok részletes elemzésével segíti a hatóságok munkáját. Az anyagok eredetének meghatározásával, a felelős személyek és a csempészeti útvonal felderítésével lehetőség nyílik további anyagok eltulajdonításának, illetve nukleáris terrorcselekményeknek a megelőzésére. E terület fejlesztése és támogatása kiemelten fontos, mivel egy hatékony nukleáris törvényszéki képességgel rendelkező állam az elrettentő hatás következtében kevésbé válhat terroristák célpontjává.
A nukleáris törvényszéki analitika sokrétű, komoly szakértői hátteret és tapasztalatot igénylő terület, amely Magyarországon a ’90-es években, csempészett nukleáris anyagok vizsgálata kapcsán fejlődött ki. Kelet-Európában a Szovjetunió felbomlását követően többfelé felbukkantak ilyen anyagok, amelyek eredetét meg kellett határozni. Az ilyen típusú vizsgálatokat ezért már 1996-ban egy kormányrendelet delegálta az EK jogelődjéhez, az Izotópkutató Intézethez (IKI). A legutóbbi 15 évben az IKI, majd az EK vezetése tudatosan és programszerűen fejlesztette ezt a területet. A fejlődéssel párhuzamosan szoros kapcsolat és együttműködés alakult ki a Nemzetközi Atomenergia Ügynökséggel.
Napjainkban Magyarországon a nukleáris törvényszéki analitika az EK Sugárbiztonsági Laboratóriumának (SBL) tevékenységi körébe tartozik. A laboratóriumban a kutatási, módszerfejlesztési és műszaki szolgáltatási feladatok több, egymással szorosan együttműködő témacsoportban – roncsolásmentes (gamma-spektrometriai és neutronmérési), roncsolásos (tömegspektrometriai), dozimetriai, műszerfejlesztési, detektálási és mobil szakértői csoportokban, valamint detektortesztelő laboratóriumban – folynak.
2012-ben együttműködési megállapodás született az ügynökséggel, amelyben az EK felajánlotta nukleáris törvényszéki képességeit az ENSZ-tagállamok támogatására, majd 2014-től hazánkban elsőként számos új oktatási és szakértői program fejlesztésére és elindítására került sor. Mindezek folyományaként 2016-ban a NAÜ Nukleáris Törvényszéki Analitikai Együttműködő Központjává avatta az EK-t, amely a világ első ilyen célú központja lett. A 2020-ig tartó 4 éves kinevezési periódusban közel 20 ENSZ-tagállam 60 résztvevőjének képzésére került sor különböző tréningeken és ösztöndíjas programokban. Emellett az EK részt vett a NAÜ nukleáris törvényszéki célú koordinált kutatási programjaiban, és szakértői dokumentumok szerkesztésével, valamint szakértői utakkal is támogatta a NAÜ munkáját ezen a területen.
A központ tevékenysége nemzeti és nemzetközi viszonylatban is jelentős. Nemzeti szinten közös kutatás-fejlesztési feladatokat végez egyetemekkel és kutatóintézetekkel, továbbá együttműködik a hazai hatóságokkal és szervezetekkel, többek között az Országos Atomenergia Hivatallal, a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Irodával (KR NNI), a Terrorelhárítási Központtal, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósággal és a Magyar Honvédséggel. A kutatóközpont és a magyarországi társhatóságok együttműködésének egyik eredményeként az EK és a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda szakértői 2020-ban radiológiai bűnügyi helyszínelési bemutatót tartottak a bécsi NAÜ ICONS (International Conference on Nuclear Security) konferencia keretében.
Virtuális tanácsadó ülés a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség nukleáris védettségi területen dolgozó együttműködő központjai számára
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség szeptember elején virtuális tanácsadó ülést szervezett a nukleáris védettségi területen dolgozó együttműködő központjai számára, melynek célja az eddigi tapasztalatok megosztása és a tervezett együttműködés kialakítása, illetve elősegítése volt. Az ülés keretében a NAÜ e területen tevékenykedő – franciaországi, japán, kínai, magyarországi, marokkói, orosz- és spanyolországi – központjai bemutatták működési területüket, technikai képességeiket, rendelkezésükre álló erőforrásaikat, valamint ismertették az ügynökséggel való szoros együttműködés előnyeit. A szakértői ülés résztvevői a minél hatékonyabb – a NAÜ valamennyi tagállama részére is hasznos – közös munka elősegítése érdekében megtárgyalták a jövőbeni együttműködés területeit és tervezett formáit.